North Dakota University System
TwitterFacebook
A-Z Index
Access. Innovation. Excellence.
Colleges & Universities Academics & Activities State Board of Higher Education North Dakota University System News Reports & Information
Students
Policymakers
Business & Industry
Employees
Media
Home
News
Printer Friendly Page You are here
NDUS Home  |  News  |  Campus Happenings


DSU names 2012 fall graduates

Posted on 1/28/2013

Dickinson State University hosted its second annual commencement ceremony Friday, Dec. 14, at 2 p.m. in Dorothy Stickney Auditorium, May Hall.

This fall, 154 students reached academic eligibility to graduate from DSU. These students represent the United States and the countries of Canada, China, Colombia, Germany, Kenya, Mongolia, Nepal, Nigeria and Russia.

Zachery Keller, Dickinson, N.D., was this year's student speaker. Keller graduated with an accounting and business administration major with a minor in leadership. He is currently employed at Brady Martz & Associates accounting firm in Dickinson.

The graduates are as follows:

North Dakota

Beach

Debbie Dietz, Bachelor of Science in Education, Elementary Education

Bismarck

Samuel Brown, Summa Cum Laude, Bachelor of Science, Accounting, Business Administration

Casey Carson, Bachelor of Science, Business Administration

Douglas Clark, Bachelor of Science in Education, History Education

Shelby Driscoll, Bachelor of Science, Accounting

Maryellen Eisenbraun, Cum Laude, Bachelor of University Studies

Erin Finken, Bachelor of Science in Education, English Education

Rachel Gerhardt, Bachelor of Science, Business Administration

Eric Gross, Magna Cum Laude, Bachelor of Arts, English

Kristie Hetzler, Bachelor of University Studies

John Lancaster, Cum Laude, Bachelor of Arts, History

Kaitlin Marthaller, Cum Laude, Bachelor of Science in Education, Elementary Education

Cindy Martin, Bachelor of Science, Accounting

Paul Nagel, Bachelor of Science, Accounting, Finance

Tyler Schmidkunz, Magna Cum Laude, Bachelor of Science in Education, Elementary Education; Bachelor of Science, Mathematics

Noelle Schwarz, Magna Cum Laude, Bachelor of Science in Education, Elementary Education

Akoya Shuler, Magna Cum Laude, Bachelor of Science in Education, Mathematics Education

Katelyn Sorum, Bachelor of Science in Education, Elementary Education

Darlyne Spitzer, Cum Laude, Bachelor of Science, Human Resource Management, Business Administration

Kathleen Strum, Magna Cum Laude, Bachelor of Science, Accounting

Tiffany Thrasher, Magna Cum Laude, Bachelor of Science, Business Administration

Allison Trousdale, Bachelor of Science, Business Administration

Brandon Wangler, Bachelor of Science, Business Administration

Brandon Yoder, Bachelor of Arts, Spanish; Bachelor of Science, Computer Technology Management

Bowman

Abby Braaten, Magna Cum Laude, Bachelor of Science, Psychology

Amanda Tivey, Bachelor of Science in Education, Elementary Education

Carson

Ivy Pokorny, Magna Cum Laude, Bachelor of Science, Business Administration

Dickinson

Whitley Abrahamson, Bachelor of Science, Psychology

Lindsey Arnold, Bachelor of Science, Business Administration

Melissa Bachamp, Associate in Applied Science, Office Administration

Felix Ballesteros, Magna Cum Laude, Bachelor of Science, Accounting

Dana Braun, Associate in Applied Science, Office Administration

Stephanie Brezden, Bachelor of University Studies

Michael Duchscher, Bachelor of Science, Business Administration

Devon Fetch, Associate in Applied Science, Office Administration

Cami Havelka, Certificate, Human Resource Management

Zachery Keller, Summa Cum Laude, Bachelor of Science, Accounting, Business Administration

Jesse Kilwein, Bachelor of Science, Psychology

Jenna Kirby, Cum Laude, Bachelor of Science, Accounting

Kayla Klemetson, Cum Laude, Bachelor of Science, Accounting

Kevin Kovash, Cum Laude, Bachelor of University Studies

Ashley Lang, Bachelor of Science in Education, Business Education

Theresa Larson, Magna Cum Laude, Bachelor of Arts, Art

Sara Rehurek, Bachelor of Science, Business Administration, Accounting

Lucas Runyon, Bachelor of Science, Business Administration

Michael Schwab, Bachelor of Science, Business Administration

Benjamin Schwartz, Bachelor of Science, Accounting

Munkhtsatsral Shinechuluun, Bachelor of Science, Business Administration

Katherine Wipf, Summa Cum Laude, Bachelor of Science, Accounting; Bachelor of Arts, History

Edgeley

Angela Moch, Cum Laude, Bachelor of Science, Agricultural Studies

Glen Ullin

Christa Hellman, Bachelor of Science, Accounting, Business Administration

Grassy Butte

Layne Carson, Bachelor of Science, Agricultural Studies

Hettinger

Rachel Ellis, Associate in Applied Science, Office Administration

Jamestown

Tyler Roemmich, Bachelor of Science, Exercise Science

Kenmare

Lisa Perlichek, Summa Cum Laude, Bachelor of Science, Accounting

Killdeer

James Mousseau, Bachelor of Science in Education, Composite Social Science Education

Anna Olson, Cum Laude, Bachelor of Science in Education, English Education

Knox

Nathan Duchscher, Bachelor of Science, Accounting

Lincoln

Michelle Perez, Cum Laude, Bachelor of University Studies

Maddock

Yvonne Fossen, Cum Laude, Certificate, Human Resource Management

Mandan

Stephanie Bosch, Bachelor of Science in Education, Elementary Education

Nicole Eckroth, Magna Cum Laude, Bachelor of Science in Education, Elementary Education

Thomas Hallendorff, Cum Laude, Bachelor of Science, Business Administration

Sharla Hoffert, Magna Cum Laude, Bachelor of Science in Education, Elementary Education

Riley Knoll, Cum Laude, Bachelor of Science, Biology

Samantha Scott, Bachelor of Science in Education, Elementary Education

Emily Ulmen, Bachelor of Science, Accounting

Minot

Jaime Hartleib, Cum Laude, Bachelor of Arts, Composite Social Science

Mott

Jay Grosz, Cum Laude, Bachelor of Science, Agricultural Studies

Tanner Kautzman, Summa Cum Laude, Bachelor of Science, Accounting

Napoleon

April Schmidt, Bachelor of Science in Education, Elementary Education

New England

Cary Mellmer, Bachelor of Science, Computer Science

Patti Schaefer, Bachelor of Science, Agricultural Studies

New Town

Bobbie Biglake, Bachelor of University Studies

Richardton

Cory Hauck, Bachelor of Science, Business Administration

Scott Staudinger, Bachelor of Applied Science

Turtle Lake

Edward Cullum, Bachelor of Science, Business Administration, Human Resource Management

Watford City

Elyce Prestangen, Cum Laude, Bachelor of Science in Education, Mathematics Education

Nathan Svihovec, Cum Laude, Bachelor of Science, Business Administration, Human Resource Management

White Earth

Laura Krieger, Associate in Science, Agricultural Sales and Service

Williston

Carmin Klein-Papineau, Summa Cum Laude, Bachelor of Science, Business Administration

Wilton
Talia Knoll, Summa Cum Laude, Bachelor of Science in Education, English Education

Wishek

Jenifer Murray, Bachelor of Science, Biology

Alabama

Auburn

Chanoah Warren, Bachelor of University Studies

California

Bakersfield

Samantha Pounds, Bachelor of Science, Biology

Glennville

Lora Rogers, Bachelor of Science, Exercise Science

Colorado

Fort Collins

Kyle Smith, Bachelor of Science, Exercise Science

Illinois

St. Charles

Jennifer Timm, Bachelor of University Studies

Michigan

Ironwood

Lisa O'Leary, Associate in Science, Agricultural Sales & Service

Wolverine

Chelsea Wlodarczyk, Bachelor of University Studies

Mississippi

Taylorsville

Johnny McDonald, Bachelor of Science, Exercise Science

Montana

Columbus

Matthew Seibert, Bachelor of University Studies

Deer Lodge

Joseph Stefalo, Bachelor of Science in Education, Elementary Education

Opheim

Jeff Greenwood, Summa Cum Laude, Bachelor of Science, Business Administration, Accounting

Plentywood

Zach McCoy, Bachelor of Science, Business Administration

Shelby

Rachel Cross, Cum Laude, Bachelor of Science in Education, Elementary Education

Sidney

Michelle Byer, Cum Laude, Bachelor of Science in Education, Elementary Education

Jena Messer, Associate in Arts

Tiffany Pedersen, Bachelor of Science, Psychology

Brooke Roth, Bachelor of Science, Finance

New Hampshire

Nashua

Lisa Freudenthal, Associate in Science, Agricultural Sales and Service

New Mexico

Santa Fe

Ryan Crossingham, Bachelor of Arts, Communication

Oregon

Sherwood

Travis Setere, Bachelor of Science, Finance

St. Helens

Betsy Devero, Bachelor of Science in Education, English Education

Pennsylvania

Topton

Casey Stichter, Associate in Science, Agricultural Sales and Service

West Grove

Elyssa Doner, Associate in Science, Agricultural Sales and Service

South Dakota

Bison

Darla Moody, Bachelor of Science, Business Administration, Human Resource Management

Buffalo

Tessa Beyers, Bachelor of Arts, Art

Hecla

Halley Treeby, Bachelor of Science in Education, Elementary Education

Ludlow

Heath Hafner, Bachelor of Science, Business Administration

Texas

Del Rio

Mark Hanson, Bachelor of Science, Accounting

Utah

Ogden

Matthew Lee, Bachelor of University Studies

Wyoming

Gillette

Cody Jamtgaard, Bachelor of Science in Education, Physical Education

Lovell

Brandon Angell, Bachelor of Science, Business Administration

Moorcroft

Shelby Kottraba, Associate in Applied Science, Practical Nursing

Canada

Neepawa

Timothy Giannotti, Bachelor of Science in Education, Physical Education

Richmond

Zorast Gustavsp, Cum Laude, Bachelor of Science, Computer Science

Vibank

Charmaine Grad, Bachelor of Science, Business Administration

China

Jinqiu Cai, Bachelor of Arts, Business Administration

Columbia

Elizabeth Rodriguez, Bachelor of University Studies

Germany

Julian Suess, Magna Cum Laude, Bachelor of Science, Accounting

Kenya

Abdullahi Ainab, Bachelor of Science, International Business

Mongolia

Nomindari Batmunkh, Bachelor of Science, Business Administration, International Business

Tsogzolmaa Erdenebat, Bachelor of Science, Accounting

Baljinnyam Jamsran, Bachelor of Science, Finance

Sarangerel Gankhuyag, Cum Laude, Bachelor of Science, Accounting

Nepal

Prabhat Bhattarai, Bachelor of Science, Computer Science

Roshan Thakuri, Cum Laude, Bachelor of Science, Biology

Anita Adhikari, Bachelor of Science, Accounting

Nigeria

Emmanuel Adekunle, Bachelor of Science, Business Administration, International Business

Russia

Tatyana Khmelyuk, Bachelor of Arts, Political Science


Bismarck State CollegeDakota College at BottineauDickinson State UniversityLake Region State CollegeMayville State UniversityMinot State UniversityNorth Dakota State College of ScienceNorth Dakota State UniversityUniversity of North DakotaValley City State UniversityWilliston State College
Contact Us  |   Privacy Policy  |   Disclaimer  |   Accessibility  |   Security Policy